Nasze publikacje

 zobacz

Newsletter

Sonda

Działania

Eksport okien do Australii w zasięgu firmy PAGEN

03-08-2020
Wśród towarów eksportowanych na dalekie antypody znajdują się produkty przemysłu stoczniowego, górniczego, meblowego, spożywczego i budowlanego. Bardzo dużą popularnością w Australii cieszą się też polskie sztandarowe produkty eksportowe: okna i drzwi, które od kilku lat z powodzeniem dostarcza za ocean m.in. członek Polskiego Klastra Budowlanego - firma PAGEN. 
 
2/3 populacji Australii (25 mln osób) mieści się w pięciu ogromnych metropoliach. Najbardziej znane są te największe, czyli Sydney i Melbourne. Canberra – od przeszło stu lat stolica kraju – zajmuje dopiero siódmą pozycję pod względem wielkości według liczebności mieszkańców. 
 

Polonia ambasadorem polskich okien

Wspomniane Melbourne i Sydney to też najliczniejsze ośrodki polonijne. Według ostatniego spisu powszechnego, do polskich korzeni przyznaje się ponad 180 tys. ludzi, z czego niecałe 50 tys. deklaruje, że używa języka polskiego w swoich domach. O ile zmniejszyła się w ostatnich latach atrakcyjność Australii w kwestii samej emigracji, o tyle wzrosła w kwestii polsko-australijskiego eksportu, dla którego kamieniem milowym okazało się wejście Polski do Unii Europejskiej. Dzięki temu zyskaliśmy bardziej korzystną pozycję jako partner handlowy. 
 

Nasze pierwsze kroki w eksporcie okien do Australii stawialiśmy w oparciu o współpracę z przedstawicielami Polonii. Do dzisiaj dużą część naszego eksportu do tego kraju stanowią okna PVC i okna aluminiowe sprowadzane przez tamtejszą Polonię. Coraz więcej zapytań otrzymujemy także z australijskiego sektora deweloperskiego, który skutecznie wykorzystuje dobrą kondycję tamtejszej gospodarki  – informuje Monika Romaniszyn, Dyrektor ds. Eksportu firmy PAGEN. 

 

Potencjał rozwoju za oceanem

W październiku 2019 roku przedstawiciele firmy PAGEN w ramach Misji Gospodarczej Polskiego Klastra Budowlanego do Australii wzięli udział w prestiżowych targach Sydney Home Show oraz uczestniczyli w spotkaniach z zagranicznymi biurami handlowymi, przedstawicielami placówek dyplomatycznych oraz agencjami specjalizującymi się we wprowadzaniu zagranicznych firm na rynek australijski.

Australijska gospodarka ma jedno z najszybszych temp wzrostu wśród krajów rozwiniętych i uchodzi za wyjątkowo przyjazną biznesowi. Co istotne, jest to drugie, po Szwajcarii, najbogatsze na świecie społeczeństwo, biorąc pod uwagę dorosłych mieszkańców kraju. W rankingu Doing Business, Australia zajmuje 3 miejsce na świecie w łatwości zakładania firmy, jest też piąta pod względem wolności gospodarczej. Ten potencjał gospodarki dostrzegamy przede wszystkim w segmencie budowlanym, ukierunkowanym na zakup okien w systemach aluminiowych – tłumaczy Monika Romaniszyn.

Dodatkowym atutem atrakcyjności Australii są jej powiązania gospodarcze. To świetna baza handlowa i inwestycyjna dla firm prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Azji. Ma ona podpisane umowy handlowe ułatwiające przepływ towarów, usług i inwestycji m.in. z: Singapurem, Japonią, Koreą Południową, Tajlandią, całą wspólnotą ASEAN, a także wyspami Pacyfiku i Nową Zelandią. O Australii mówi się również w kontekście ułatwień w wejściu na rynek chiński.

 

COVID-19 i pakiet pomocowy dla budownictwa

Z końcem lipca w Australii zakończy się 3-etapowy program odmrożenia gospodarki, który zakłada ponowne uruchomienie kolejnych sektorów, a w efekcie powrót Australijczyków do normalnego trybu pracy. Każdy stan i terytorium Australii ma prawo wdrażać program we własnym tempie. Władze stanowe i terytorialne rozpoczęły znoszenie poszczególnych restrykcji, szczególnie w zakresie funkcjonowania restauracji i hoteli oraz możliwości organizowania zgromadzeń. W ostatnim etapie mają zostać otwarte wszystkie granice terytorialne. Program nie zakłada jednak przywrócenia lotów międzynarodowych.
 

Z dużym zainteresowaniem obserwujemy aktywność australijskiego rządu w zakresie uruchamiania pakietu pomocowego – zwłaszcza w odniesieniu do rynku budowlanego. Realizowany w Australii program HomeBuilder szacowany na 680 mln AUD, ma zapewnić uprawnionym właścicielom i najemcom dotację w wysokości 25 tys. AUD na budowę domu, a także na zakup nowego lub renowację istniejącego już domu. W tym programie upatrujemy kolejnej szansy na rozwój sprzedaży stolarki otworowej, zwłaszcza, że transport towarów na chwilę obecną przebiega bez zakłóceń. Zamówienia realizujemy i wysyłamy z podobną częstotliwością jak przed pandemią  – podsumowuje Monika Romaniszyn, Dyrektor ds. Eksportu firmy PAGEN.


Firma klastrowa PAGEN jest jednym z większych polskich producentów stolarki PVC oraz aluminium. Jej produkty cenione są nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Austrii, Włoszech, Holandii, Belgii, Francji, Wlk. Brytanii, a nawet w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Rozwój własnej sieci salonów sprzedaży oraz aktywność na arenie międzynarodowej istotnie przyczynia się do wzmacniania pozycji polskiej branży stolarki okienno-drzwiowej, która dzisiaj jest niekwestionowanym liderem eksportu w Europie.