our publications

We are building the future! view

Newsletter

questionnaire

News

W Białymstoku powstanie osiedle mieszkaniowe, które będzie na siebie zarabiać

15-05-2013

Firmy zrzeszone w Podlaskim Centrum Budownictwa Pasywnego we współpracy ze Wschodnim Klastrem Budowlanym wybudują ''Osiedle Zielone'', którego zapotrzebowanie na energię zostanie w 100% wytworzone ze źródeł odnawialnych. Ceny mieszkań i domów będą konkurencyjne z uwagi na możliwość dopłat i dotacji do planowanej inwestycji. 

- Pomysł stworzenia takiego osiedla zrodził się z potrzeby ograniczenia wydatków na  stale rosnące i wysokie koszty utrzymania budynków – mówi Krzysztof Gryc, Prezes Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego, koordynatora projektu. – Już od przeszło czterech lat przygotowujemy się do rozpoczęcia realizacji planowanej inwestycji.
Osiedla ma powstać około 4 km od Białegostoku w kierunku na Zabłudów. Obecnie trwają prace nad różnymi wariantami wprowadzanych technologii budów, wykorzystywanych materiałów i urządzeń, aby w wybudowanych budynkach stworzyć nadwyżkę energii wyprodukowanej nad wykorzystaną. Będzie to pierwsze, pokazowe tego typu osiedle w Polsce. – Wyznaczy ono kierunek, w którym powinny zmierzać dalsze prace nad budową nowych domów i osiedli – zapowiada Krzysztof Gryc. Inwestycja ma ruszyć w 2014 roku.
Zgodnie z definicją stworzoną przez Sonnenhaus Institut, domem słonecznym nazywamy budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane przynajmniej w 50% przez promieniowanie słoneczne. - Warto zwrócić uwagę na określenie „przynajmniej 50%” – mówi Krzysztof Gryc. - W niemieckim Chemnitz  jest już budynek, którego mierzone roczne zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane aż w 95% z promieniowania słonecznego. W Niemczech także kilka lat temu powstało osiedle nazwane osiedlem słonecznym. Z promieniowania słonecznego pokrywa ono aż w 55% zapotrzebowania na energię.
W Polsce ciepło stanowi nawet do 80% łącznego zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym, a którego redukcja o połowę w krótkim czasie może przynieść wymierne korzyści. Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego wspólnie ze Wschodnim Klastrem Budowlanym chce stworzyć osiedle słoneczne, którego zapotrzebowanie na energię zostanie w 100% wytworzone ze źródeł odnawialnych, a przynajmniej w 95 % z promieniowania słonecznego. Docelowo w obrębie planowanego osiedla ma także powstać centrum rehabiliatacji z basenem, SPA, salami do ćwiczeń i przychodnią.
- Sądzę, że ceny naszych mieszkań i domów o powierzchni 60-120 m2 będą bardziej konkurencyjne aniżeli gdziekolwiek indziej z uwagi na możliwość dopłat i dotacji, a także uczestnictwo w inwestycji firm produkujących materiały i urządzenia, oraz realizowanych bezpośrednio przez wykonawców – zapowiada Krzysztof Gryc. – A co najistotniejsze - nie wystąpią opłaty tu za prąd i ogrzewanie.
Po skończeniu budowy zamknięte osiedle będzie osiedlem plus energetycznym czyli produkującym więcej energii niż potrzebuje i sprzedającym nadwyżkę „czystej”, wyprodukowanej energii.
Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego i Wschodni Klaster Budowlany zrzeszają ponad 50 firm z szeroko rozumianej branży budowlanej. Są to firmy produkujące materiały ścienne do budowy budynków z keramzytu, silikatów, drewniane w technologii szkieletowej i modułowej. Produkujące stolarkę okienną i drzwiową, pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperatory, ogniwa fotowoltaiczne i inne składające się na budowany budynek. Usługowe budowlane, wykończeniowe budynków, instalacyjne, specjalizujące się w instalacji kolektorów słonecznych, rekuperatorów, pomp ciepła, fotowoltaiki, instalacji  inteligentnych w budynkach. - Przy udziale zrzeszonych firm jesteśmy w stanie, już dzisiaj, zrealizować nasze plany – mówi Krzysztof  Gryc.
Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego zaprasza do współpracy wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tworzeniu pierwszego w Polsce osiedla słonecznego oraz mają uwagi i sugestie w tym względzie.

Kontakt do koordynatora projektu: Krzysztof Gryc: tel. 501 093 199, tel/fax./85/718 86 60,

news list

Members of the cluster